SDCC Roundup! IDW Releases Their Signing Schedule! Kevin Eastman! Jem and the Holograms! X-Files! And More!

IDW always has a bunch of great signings and events at their booth during Comic Con.

This year is no exception. There’s Kevin Eastman who will be on hand signing comics, and tons more!

Check out the full schedule below!

idw publishing logo san diego comic con 2013

Wednesday July 20th Preview Night

6:00 – 8:00  Teenage Mutant Ninja Turtles – Kevin Eastman, Tom Waltz, Freddie E. Williams II,                               Mateus Santolouco, Bobby Curnow 
                    (*Check out the show exclusives!)
6:00 – 8:00  Bloom County Launch Party!  – Berkeley Breathed
                    (*Check out the show exclusive hardcover!)
8:00 – 9:00 Revolution – John Barber, Cullen Bunn, Fico Ossio
                   (*Get a free preview of the upcoming release!)
8:00 – 9:00  The Electric Sublime Sneak Preview – W. Maxwell Prince
                  (*Get a free preview of the upcoming release!)

Thursday July 21st

10:00 – 11:00 Bloom County – Berkeley Breathed
                 (*Check out the show exclusives!)
10:00 – 11:00 Strawberry Shortcake Amy Mebberson
                 (*Check out the show exclusives!)
11:00 – 12:00 Jem and the Holograms – Samantha Newark (original Jem voice talent!),
Sara Richard, M. Victoria Robado
                  (*Check out the show exclusive hardcover!)
11:00 – 1:00 Teenage Mutant Ninja Turtles – Kevin Eastman, Tom Waltz,
                 Freddie E. Williams II, Mateus Santolouco, Bobby Curnow 
                 (*Check out the show exclusives!)
12:00 – 1:00 Dirk Gently – Arvind Ethan David
1:00 – 2:00 The Fun Family – Benjamin Frisch
1:00 – 2:00 The Amazing Screw-On Head Artist’s Edition – Mike Mignola
                 (*Check out the show exclusive!)
1:00 – 2:00 Godzilla – Chris Mowry, Priscilla Tramontano
2:00 – 2:30 The X-Files – Joe Harris, Sam “Mister Sam” Shearon
2:00 – 3:00 Bloom County – Berkeley Breathed
3:00 – 4:00 3A Presents – Ashley Wood, William Wray, Phil Hale
3:00 – 4:00 My Little Pony – Agnes Garbowska, Tony Fleecs, Thom Zahler
               (*Check out the show exclusive!)
4:00 – 5:00 ROM – Christos Gage, David Messina, Chris Ryall
              (*Check out the show exclusive!)
4:00 – 5:00 Revolution – John Barber, Fico Ossio, Brandon Easton,
              Mairghread Scott, Aubrey Sitterson
              (*Get a free preview of the upcoming release!)
4:00 – 5:00 Love Addict – Koren Shadmi
4:00 – 5:00 The Electric Sublime– W. Maxwell Prince
(*Get a free preview of the upcoming release!)
5:00 – 6:00 Locke & Key, Little Nemo: Return to Slumberland, Onyx –
             Gabriel Rodriguez, Chris Ryall, Eric Shanower
             (*Check out the show exclusives!)
5:00 – 6:30 Archangel – William Gibson, Michael St. John Smith, Michael Benedetto
             (*Check out the show exclusives!)
6:00 – 7:00 Back to the Future – John Barber, Erik Burnham
6:00 – 7:00 Samurai Jack, Mickey Mouse Shorts – Andy Suriano

 

Wynonna Earp cast autograph signing IDW Booth Tim Rozon Wondercon

 

Friday July 22nd

10:00 – 11:00 Orphan Black John Fawcett, Graeme Manson
10:00 – 11:00 The Electric Sublime – W. Maxwell Prince
             (*Get a free preview of the upcoming release!)
10:00 – 11:00 Insufferable Peter Krause
11:00 – 12:00 ROM – Christos Gage, David Messina, Chris Ryall
             (*Check out the show exclusive!)
11:00 – 12:00 Revolution – John Barber, Fico Ossio
             (*Get a free preview of the upcoming release!)
11:00 – 12:00 Dirk Gently – Arvind Ethan David
12:00 – 1:00 Archangel – William Gibson, Michael St. John Smith,
             Michael Benedetto
             (*Check out the show exclusives!)
12:00 – 1:00 Judge Dredd Ulises Fariñas, Erick Freitas, Ryan Hill
12:00 – 1:00 Little Nemo, Onyx, Locke & Key – Gabriel Rodriguez, Chris Ryall,
             Eric Shanower, Jay Fotos
             (*Check out the show exclusives!)
1:00 – 2:00 Jem and the Holograms – Samantha Newark (original Jem voice talent!),
Sara Richard, M. Victoria Robado
             (*Check out the show exclusive hardcover!)
1:00 – 2:00 Street Fighter X G.I. Joe – Aubrey Sitterson
1:00 – 2:00 Yellow Heat: Artist’s Edition Portfolio – Russ Heath
1:00 – 2:00 Strawberry Shortcake – Greg Ham
            (*Check out the show exclusive!)
2:00 – 3:00 Wynonna Earp – Melanie Scrofano, Shamier Anderson, Tim Rozon,
            Dominique Provost-Chalkley, Katherine Barrell, Beau Smith
            (*Check out the show exclusives!)
2:00 – 3:00 Apocrypha Now – Mark Russell, Shannon Wheeler
3:00 – 4:00 March Book Three Debut Signing!  – Congressman John Lewis,
            Andrew Aydin, Nate Powell
            (*Check out the show exclusive hardcover!)
3:00 – 4:30 Bloom County – Berkeley Breathed
            (*Check out the show exclusive hardcover!)
4:00 – 6:00 Teenage Mutant Ninja Turtles – Kevin Eastman, Tom Waltz,
            Bobby Curnow, Mateus Santolouco 
            (*Check out the show exclusives!)
5:00 – 6:00 Fear and Loathing in Las Vegas – Troy Little
            (*Check out the show exclusive!)
5:00 – 6:00 Disney Comics Derek Charm, Andy Suriano
            (*Check out the show exclusive!)
6:00 – 7:00 Transformers – John Barber, Brendan Cahill, Marcelo Matere,
            Livio Ramondelli, Mairghread Scott, Priscilla Tramontano,
            Dheeraj Verma,
            (*Check out the show exclusives!)
6:00 – 7:00 The Jekyll Island Chronicles – Steve Nedvidek, Ed Crowell, Jack Lowe,
            Moses Nester, S.J. Miller,
             

Orphan Black Wondercon IDW (1)

Saturday July 23rd

10:00 – 12:00 Teenage Mutant Ninja Turtles – Kevin Eastman, Tom Waltz,
            Freddie E. Williams II, Mateus Santolouco 
            (*Check out the show exclusives!)
10:00 – 11:00 X-Files Prose, V-Wars Jonathan Maberry, Jay Fotos,
            Sam “Mister Sam” Shearon
10:00 – 11:00 Godzilla – Joshua Fialkov, Chris Mowry, Priscilla Tramontano
11:15 – 12:30 March– Congressman John Lewis, Andrew Aydin, Nate Powell
            (*Check out the show exclusive hardcover!)
12:00 – 1:30 Bloom County – Berkeley Breathed
            (*Check out the show exclusive hardcover!)
1:00 – 2:00 ROM – Christos Gage, David Messina, Chris Ryall
            (*Check out the show exclusive!)
1:30 – 3:00 Archangel – William Gibson, Michael St. John Smith,
            Michael Benedetto
            (*Check out the show exclusives!)
2:00 – 3:00 Powerpuff Girls Haley Mancini, Jake Goldman, Derek Charm,
            (*Check out the show exclusives!)
3:00 – 4:00 March – Congressman John Lewis, Andrew Aydin, Nate Powell
            (*Check out the show exclusive hardcover!)
3:00 – 4:00 Locke & Key, Onyx, Tales From The Darkside Gabriel Rodriguez,
            Chris Ryall, Jay Fotos
            (*Check out the show exclusives!)
4:00 – 5:00 Wynonna Earp – Melanie Scrofano, Shamier Anderson, Tim Rozon,
            Dominique Provost-Chalkley, Katherine Barrell, Beau Smith
            (*Check out the show exclusives!)
4:00 – 5:00 Bacchus Eddie Campbell
            (*Check out the show exclusive hardcover!)
4:00 – 5:00 Street Fighter X G.I. Joe – Aubrey Sitterson
5:00 – 6:00 Star TrekMike Johnson, Ryan Parrott, Derek Charm, David Tipton, Scott Tipton,
            J.K. Woodward
5:00 – 6:00 The Story of My Tits – Jennifer Hayden
6:00 – 7:00 Fear and Loathing in Las Vegas – Troy Little
            (*Check out the show exclusive!)
6:00 – 7:00 Ghostbusters – Erik Burnham

Sunday July 24th

10:00 – 11:00 The Rocketeer at War! – Marc Guggenheim
10:00 – 11:00 Amazing Forest – Ulises Fariñas, Erick Frietas, Melody Often
11:00 – 12:00 ROM – Chris Ryall, David Messina
            (*Check out the show exclusive!)
11:00 – 12:00 Archangel – William Gibson, Michael St. John Smith,
            Michael Benedetto
(*Check out the show exclusives!)
12:00 – 2:00 Teenage Mutant Ninja Turtles – Kevin Eastman, Tom Waltz,
            Bobby Curnow, Mateus Santolouco 
            (*Check out the show exclusives!)
12:00 – 1:00 Bacchus Eddie Campbell
            (*Check out the show exclusive hardcover!)
12:00 – 1:00 V-Wars Jonathan Maberry
1:00 – 2:00 Bloom County – Berkeley Breathed
2:00 – 3:00 Revolution – John Barber, Fico Ossio
            (*Get a free preview of the upcoming release!)
2:00 – 3:00 My Little Pony – Christina Rice, Sara Richard, Thom Zahler
            (*Check out the show exclusive!)
3:00 – 4:00 Tales From The Darkside Gabriel Rodriguez, Michael Benedetto
            (*Check out the show exclusives!)
3:00 – 4:00 The Electric Sublime W. Maxwell Prince
            (*Get a free preview of the upcoming release!)

Leave a Reply

%d bloggers like this: